wz

Zdroje / PFC


-V poslední době, jak se zvyšuje výkon našich počítačů, se obdobně zvyšuje i jejich spotřeba. Tím narůstají nároky na počítačové zdroje. Už nestačí běžný noname 250W zdroj. Zvláště, když každá moderní grafická karta potřebuje jak napájení ze slotu AGP, tak i klasické napájení 12V konektorem (ten samý konektor, jako třeba do HDD). K tomu přidáme moderní CPU, které si vezme 100W. Jeden pár disků, nejlépe v RAID poli, optickou mechaniku, case s LCD displejem. K tomu přidáme chladiče, větráky, popř. osvětlení (neony). A to o overclockingu se zmiňovat radši nebudu. :)
-Když to všechno sečteme a podtrhneme, tak je jasné, že v dnešní době se na zdroji do počítače rozhodně nevyplatí šetřit. To vím i z vlastní zkušenosti. Doporučoval bych tedy při koupi poč. skříně se nedívat jen na vzhled, ale i na to, jak kvalitní zdroj case obsahuje. Určitě bych nešel pod hodnotu 350W. Ideální by se pak mohl zdát 400 – 450 wattový zdroj. Ovšem nesmíme se koukat jen na to, jak je zdroj výkonný. Co je velmi důležité je jeho kvalita resp. stabilita. Dobrá je implementace ochrany proti nadproudům a mnoha jiným jevům, které jsou s veřejnou sítí spojeny.
-U mnoha dnešních zdrojů se u názvu vyskytuje zkratka PFC, ale málokdo z řad obyčejných lidí ví, co tato zkratka vlastně znamená.
1. Emise harmonických složek síťového proudu zařízení se vstupním fázovým proudem do 16A mají stanoveny meze v harmonizované evropské normě EN 61000-3-2, která byla u nás převzata jako identická česká norma ČSN EN 61000-3-2 (poprvé od r.1997, poslední upravené vydání v r.2001). Zařízení, na něž se tato norma vztahuje, musí stanoveným požadavkům vyhovovat, aby bylo pro něj možno vydat Prohlášení o shodě, označit je označením CE a teprve takové zařízení lze uvést na trh. To platí ve všech státech EU, tedy i v ČR a samozřejmě i na Slovensku.
2. V této normě jsou zvlášť přísné požadavky na maximálně přípustný obsah harmonických složek síťového proudu stanoveny pro napájecí zdroje pro PC a jejich monitory, a pro napájecí zdroje televizních přijímačů. Běžné zdroje těmto požadavkům nevyhovují, a proto výrobky nově uváděné na trh musí být opatřeny prostředky, které obsah harmonických síťových složek proudu snižují. Protože vysoký obsah těchto složek snižuje účinek (Power Factor), označují se tyto prostředky jako PFC - Power Factor Corrector.
3. PFC je možno realizovat jako:
a) pasivní, což je zpravidla sériově zapojená tlumivka, která obsah harmonických snižuje.
b) aktivní, tvořený spínacím výkonovým tranzistorem, který moduluje vstupní síťový proud tak, aby měl téměř ideálně sinusový průběh. Výhodou aktivního PFC ve srovnání s pasivním jsou malé rozměry a dokonalejší tvarování proudu (účiník téměř jednotkový).

Na obrázku je zdroj NEXUS 400 W s aktivním PFC, který mám ve svém počítači
Co by měl obsahovat
štítek na zdroji
Jaká data by měla obsahovat
charakteristika zdroje